Az európai országok halálozási statisztikáit összegző, Euromomo nevű honlap adatsorai cáfolják a védekezést támadó főpolgármester, illetve az ellenzék állításait, miszerint drasztikusan megnőtt volna hazánkban a halálozások száma az elmúlt évekhez képest.
„A kormány hallgat arról is, hogy sajnos valószínűleg sokkal többen veszítették életüket a járvány miatt, mint az a koronavírus-statisztikában szerepel. A korábbi évekhez képest ugyanis jóval többen haltak meg ezekben a hónapokban – mi más oka lehetne ezeknek a plusz halálozásoknak, mint a járvány és a járvány miatt leterhelt egészségügy problémái?” – ment neki a kormánynak, illetve a koronavírus elleni védekezésnek újabb Facebook-bejegyzésében Karácsony Gergely.
A főpolgármester az Eurostat adataira hivatkozva egy statisztikát is közölt, mondván, a budapesti halálozási adatok sokkal jobbak az átlagosnál. Legalábbis a második hullámban. Arra azonban a Párbeszéd társelnöke nem tér ki különösebben, hogy a tavaszi időszakban éppen a főváros „húzta fel” a számokat. Érdemes felidézni: a járvány első hullámának viszonylag alacsony halálozási statisztikáját nagy számban a fővárosi fenntartású idősotthonok lakói tették ki, csak a Pesti úti intézményben 55 idős ember halt meg, és összesen 313 lakónál, valamint 26 dolgozónál igazolták a koronavírus-fertőzést.
Ugyanaz a narratíva
Továbbá: ahogy az általa hivatkozott információk pontos forrását, úgy
A hivatalos népegészségügyi statisztika egyébként a csaknem kétmillió fős Budapesten eddig 1782, míg vidéken 7379 elhunytról tájékoztat, ami ugyancsak ellentmondani látszik Karácsony téziseinek.
Mindazonáltal a jelek szerint a baloldal ismét elkezdte építeni a „Magyarországon halnak meg a legtöbben” narratívát, melynek szószólója korábban éppen Karácsony párttársa, Szabó Tímea volt, aki parlamenti felszólalásaiban gyakran értekezett erről. Hentesnek is nevezte Kásler Miklós minisztert, mondván, a járványügyi védekezés miatt elrendelt kórházi ágyfelszámolások nyomán tízből kilenc hazaküldött beteg meghal. Ezt az információt ugyebár a később álmentősnek bizonyult, az MSZP-s Korózs Lajos hírhedt videójában is feltűnő Németh Athinától szerezte az ellenzéki politikus. Miután kiderült, hogy ez hazugság, a bocsánatkérés elmaradt, ahogy Korózst sem hívta vissza pártja a parlament népjóléti bizottságának éléről. Az ügyben ugyanakkor nyomozás indult.
Cáfol a statisztika
A hazai ellenzék által hangoztatott narratívát egyébként minimum árnyalják, de inkább cáfolják az Euromomo, vagyis az európai halálozási statisztika oldalán elérhető részletes adatsorok. Ezek alapján Magyarországon még most,
szemben mondjuk Svájccal, Ausztriával, Franciaországgal vagy éppen Belgiummal. Ezekben az uniós tagállamokban tehát, alighanem a koronavírus miatt, az idén kimutathatóan jóval többen haltak meg, mint az elmúlt években. Karácsony egyenesen 44 százalékos növekedésről ír hazánkban az előző évek azonos, október-novemberi átlagához képest, noha az Eurostat honlapján elérhető tájékoztatásban is legfeljebb 15 százalékról számolnak be októberben.
Egyébként éppen Korózs Lajos osztott meg még novemberben egy adatsort, amellyel azt akarta bizonyítani, hogy Magyarországon már a koronavírus a legfőbb halálok. Csakhogy kiderült, a később eltávolított bejegyzésben az Eurostat 2016-os adatsorára hivatkozott. Karácsony mostani posztjában ilyet nem tett, igaz, konkrét forrást sem jelölt meg.
nyitókép: MTI/Mónus Márton